Як вибрати накопичувальний депозит ?

bankografo_procentСайт Bankografo.com підготував новий випуск щоквартального дослідження для вкладників  “Аналітичний огляд банків України. Депозити. 2013 Spring”. Серед вибірки – ТОП-25 найбільших банків, які контролюють 78% депозитів населення.

Сьогодні поговоримо про такий банківський продукт як накопичувальні депозити – вклади на певний конкретний строк, але з можливістю поповнення. Ви можете вносити додаткові внески до банку, збільшуючи суму свого початкового депозиту.

Плюси накопичувального депозиту – гнучкість формування вкладу в залежності від поточного фінансового стану, можливість перевірити якість обслуговування в банку перед розміщенням серйозної суми коштів, стимулювання особистої фінансової дисципліни у вигляді звички до регулярних заощаджень.

Мінуси накопичувального депозиту – дещо нижчі процентні ставки у порівнянні з класичним строковим депозитом без права поповнення. Наскільки саме ставки нижчі – можна побачити на цьому графіку:

Середні ставки за роздрібними депозитними продуктами (ТОП-25 банків), 01.06.2013 р. 2013-JUN-01_average dep rates_BankografoДжерело: офіційні сайти банків; розрахунки: Bankografo.com

Як бачимо, середня ставка за 12-місячними накопичувальними депозитами ТОП-25 банків становить 16,2% в гривнях, 6,3% в доларах, тоді як середня за класичними депозитами 17,8% в гривнях, 7,1% в доларах станом на 1 червня 2013 р.

Середні ставки – гарний бенчмарк – гарна відправна точка для порівняння, але все одно це “середня температура по лікарні”, тому заради справедливості треба звертати увагу на весь діапазон коливання ставок між різними банками. Як бачимо, в українських банках діапазон цінових пропозицій досить широкий: поляки сказали би “до вибОру – до кольОру”

Діапазони розподілу ставок за роздрібними депозитними продуктами (тонка лінія)

та межі стандартного відхилення (товста лінія), ТОП-25 банків, 01.06.2013 р.

2013-JUN-01_average dep_rates_Bankografo_mediumДжерело: офіційні сайти банків; розрахунки: Bankografo.com

Максимальна пропозиція для накопичувальних депозитів на 12 місяців

– у гривнях: 21,25% від ВіЕйБі Банку;

– у доларах: 10,00% від Банку Надра.

Мінімальна пропозиція для накопичувальних депозитів на 12 місяців

– у гривнях: 5,00% від Кредитпромбанку;

– у доларах: 2,00% від Райффайзен банку Аваль.

Ставки по усіх ТОП-25 банках для пропозицій строком на 3, 6 та 12 місяців дивимось у таблиці:

Депозитні ставки за накопичувальними строковими депозитами, 01.06.2013 р. (ТОП-25)

2013-JUN-01_rec dep rates_BankografoДжерело: офіційні сайти банків; розрахунки: Bankografo.com

Для простоти аналізу і можливості сортування банків за ставками пропоную аналогічну таблицю в інтерактивному вигляді:

Накопичувальні депозити: процентні ставки

Якщо ви поміркована людина і не прихильник агресивних методів інвестування, то перш ніж ступати на улюблені граблі українських вкладників – вибираючи депозит з максимально можливою ставкою – задайтесь питанням: чому цей банк настільки щедрий?

Як навчають в усіх економічних вузах світу: висока дохідність=високий ризик. Але це не все.

Не забуваймо, що ризик, навіть зашкалюючий – зовсім не означає його точної реалізації – це всього лиш ЙМОВІРНІСТЬ краху, звісно вища, але все таки ймовірність.

Тому так багато людей живе за принципом “хто не ризикує – той не п’є шампанського”. І ті, хто не тільки виживає, а й зриває свій куш, слугують наглядним прикладом для маси нових невдах, що намагаються повторити успіх щасливчиків, котрі вписались у вузькі межі ймовірності НЕреалізації ризику (див. Талеб).

Цю ймовірність дефолту (краху) банків усіма силами намагаються оцінити рейтингові агенції, надаючи банкам кредитні рейтинги: або індивідуальні, або public information –  на основі як складних, так і не дуже рейтингових методологій. Відтак буває корисним хоча б одним оком глянути на оцінки рейтинговими аналітиками кількох обраних вами банків.

Кредитні рейтинги банків

Порівняння зведеного рейтингу банків (вісь х) з величиною ставки за 12-місячним класичним депозитом в доларах (вісь у)

2013-JUN-01_quadrant USD_Bankografo Передбачаючи скепсис щодо правильності і чесності рейтингів, поки лише зазначу, що без своїх людей у топ-менеджменті банків,  більше то й запитувати фінансової поради ні в кого: для банківських регуляторів усі (сорі, майже усі) банки однакові, для саморегулівних організацій однаковими є всі їхні члени-платники, аудитори мають справу в основному лише зі стандартами ведення звітності…

Як би там не було, у солідних рейтингових агенціях з гарною репутацією відсоток дефолтів серед банків з низьким рейтингом більш суттєвий за частку крахів банків з високим рейтингом – ясно, що і такі дефолти трапляються. Якби ні – ми жили би в ідеальному світі, спроектованому науковцями Чиказької економічної школи.

Більше цифрової та графічної інформації шукайте у повній версії дослідження  Bankografo.com за січень-травень 2013 року:

“Аналітичний огляд банків України. Депозити. 2013 Spring”

Автор: Роман Корнилюк

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська статистика, Депозити. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *