Кредити рефінансування: хто отримував гроші від НБУ?

Протягом перших 3-х місяців 2014 року банки України отримали серйозні обсяги підтримки від НБУ: 36,2 млрд грн. Загалом, разом із минулорічними боргами, банки винні центральному банкові 109 млрд грн.

Сьогодні широкій громадськості стали відомі цифри — які саме банки отримали найбільший шматок від роздачі НБУ протягом 1-го кварталу 2014 року.

Зміна обсягу залучених банками коштів НБУ з 13.01.2014 по 07.04.2014 р.

Data from a Spreadsheet


Джерело: Дзеркало тижня. Стаття Олександра Дубинського «Прорахунок коменданта» від 12.04.2014, дані високопоставленого чиновника в НБУ

Найцікавіші питання, які лишаються без відповіді після прочитання статті:

хто саме давав рефінанс банкам Бахматюка: Соркін чи Кубів?

Попри звал повноти відповідальності на останнього, варто згадати, що «роздача святкових слонів» НБУ проходила у два етапи:

1) дешеве рефінансування обраним з «наближеними» власниками в січні-першій половині лютого (увага на суми, які отримали Златобанк, ВБР);

2) недешеве рефінансування під 3 облікові ставки (19,5%) наприкінці лютого-в березні для банків-лідерів ринку вкладів, що зазнали відтоку депозитів під час паніки.

куди саме пішли отримані від НБУ кошти:

1) на заміщення депозитів і поповнення гривневої ліквідності

2) чи на спекулятивну скупку долара?

Коректніше, правда, говорити про кожен банк окремо і саме про пропорцію використання рефінансу: адже якби заявлений депозитний відтік у 100 мільярдів за квартал по системі банки не замістили нбушними грішми — ми були би свідками системної платіжної кризи в порівнянні з якою нинішні кілька дефолтів та банкоматні ліміти виявилися б квіточками.

Звісно, що завжди знайдуться банки, котрі спробують заробити кредитними грішми на обвалі курса. Однак такі дії в даних умовах і з даними обсягами більше схожі на екстерналії — побічні наслідки, які притаманні кожному інструменту монетарної політики.

НБУ мав вузький вибір. Дилема не з легких:

— не дати гроші банкам і завалити банківську і платіжну системи через каскадний bank run;

— дати гроші банкам, спровокувавши їхнє знецінення: девальвацію та інфляцію.

Все просто. Був обраний варіант №2.

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Банківська статистика, Валюта, Депозити, Кредити. Go to top.