Аналіз банків України – 2012 / FEB / 27 – MAR / 04

Bankografo.com продовжує проект – щотижневий аналітичний огляд банківського ринку.

Голих цифр банківської статистики не завжди буває достатньо, щоб розуміти куди рухається банківська система. В той час, як історія твориться сьогодні.

З цеглинок подій і змін в економічній сфері будуються нові структурні зрушення, які визначатимуть майбутній профіль банківської діяльності.

Аналіз банків і системи за тиждень

Світ

ЄЦБ надав банкам 530 млрд. євро 29.02.2012 (на 3 роки під 1%), при цьому 02.03.2012 банки (Драгі каже, що інші) розмістили на рахунках в ЄЦБ 776,9 млрд. євро (під 0,25%). Завдяки експансивній політиці єврорегулятора дохідність суверенних облігацій Італії та Іспанії продовжила своє зниження. S&P цілком очікувано понизило рейтинг Греції до рівня «селективного дефолту» після того, як кредитори погодились на часткове списання боргів.

Голова ФРС Бен Бернанке дав ринку зрозуміти, що нового раунду кількісного пом’якшення не буде, це пов’язують з гарними показниками розвитку американської економіки.  Євро потрохи падає, долар укріплюється. А ціни на золото за один день 29 лютого обрушились на 4,3% і лишаються на рівні січня цього року (бл.1700 дол за унцію): якщо ФРС не підштовхує інфляцію долара, знижується цінність даного захисного активу >>>

Україна

НБУ повернув Міжнародному валютному фонду першу частину позики, отриманої ще в кінці  2008 року в гарячий період фінансової кризи.

НБУ та інші регулятори

На минулому тижні продовжувались кадрові рокировки в системі фінансових регуляторів – новим міністром фінансів був назначений заступник голови НБУ Юрій Колобов. Дана зміна може свідчити про посилення взаємозв’язку між органами монетарної та фіскальної політики, яке виглядає логічним у світлі потреб у рефінансуванні зовнішніх боргів. Навички і зв’язки професійного банкіра можуть знадобитись у латанні “бюджетних дір” через застосування нових інструментів стерилізації внутрішніх коштів (наприклад ВОВДП), залучення зовнішнього фінансування або тіснішій співпраці уряду з НБУ з приводу грошово-кредитної політики.

Банки

1 березня 2012 року рада Незалежної асоціації банків (НАБУ) прийняла до складу асоціації ще 10 банків, довівши загальну кількість учасників до 79.

ЗМІ повідомляють, що Національний банк Украины 24 лютого зареєстрував новий банк ПАО “Меліор Банк” (Днепропетровськ). >>>

Moody’s погіршило прогноз рейтингів Ощадбанку. При цьому рейтинг фінансової стійкості банку підтверджено на рівні «E+» (прогноз «стабільний»), довгостроковий рейтинг депозитів в іноземній валюті «B3» (прогноз «негативний») і короткострокові рейтинги «Not-Prime» депозитів.

Цифри

Національний банк відзначає скорочення частки іноземного капіталу в українській банківській системі в січні 2012 року на 0,1 відсотковий пункт з 41,9% до 41,8%.

Станом на 1 лютого 2012 року зі 175 банків, що працюють в Україні, 53 фінустанови – з іноземним капіталом (на 1 січня – 53 банки з іноземним капіталом зі 176 працюючих), у тому числі 22 – зі 100% іноземним капіталом (на 1 січня – 22 банки).

Сукупний зареєстрований статутний капітал українських банків на 1 лютого 2012 року склав 172,032 млрд гривень (на 1 січня – 171,865 млрд гривень).

Чисті активи українських банків на 1 лютого склали 1 052,041 млрд гривень (на 1 січня – 1 054,280 млрд гривень), загальні активи (не скориговані на резерви під активні операції) – 1 210,107 млрд гривень (на 1 січня – 1 211,540 млрд гривень).

Станом на 1 лютого в Україні було зареєстровано 197 банків, 22 з яких перебували в стані ліквідації (на 1 січня – 198 і 21 банк відповідно).

На кінець 2011 р. частка іноземного капіталу в банківській системі = 41,9% , 2010 = 40,6%, 2009 = 35,8%, 2008 = 36,7%

 

Продуктовий аналіз банків

Депозити

Рекомендуємо ознайомитись з аналітичним дослідженням ринку депозитів Простобанк-консалтинг  за січень. Там зазначається, що в січні 2012 року зростав загальний рівень ставок за довгостроковими вкладами і падав за короткостроковими.

Графік 1. Динаміка середніх процентних ставок за вкладами фізичних осіб в гривні в січні 2012 року, % річних

Кредити

Заходи, що вживаються Національним банком дозволяють очікувати зниження ставок по кредитах в Україні в 2012 році. Про це заявила директор генерального департаменту грошово-кредитної політики Нацбанку Олена Щербакова, передає “Інтерфакс-Україна”.

Частка проблемних кредитів у сукупному обсязі наданих українськими банками позик на 1 лютого склала 9,73%. У абсолютному обчисленні обсяг простроченої кредитної заборгованості за січень зріс на 1,1% – до 80,182 млрд грн, повідомив Національний банк України (загальний обсяг наданих кредитів на 1 лютого – 823,822 млрд гривень).

Валюта

НБУ у 2012 роцi має намiр реалiзувати свої плани із переведення російського рубля в першу категорiю iноземних валют i використовувати його для формування резервів >>>

Котирування річних форвардів на гривню (NDF) на позабіржовому ринку в Лондоні становлять 9,3 гривні, пише в “Forbes-Україна” Олена Шкарпова. З лютого 2011 року даний прогнозний курс долара до гривні виріс на 10%. Покупці гривні у 2013 р. закладають можливість її девальвації протягом року до таких значень.

Проте голова Національного банку України Сергій Арбузов заявив, що курс валют в Україні найближчим часом буде стабільним, це залежатиме від того, яким буде платіжний баланс. “Ми очікуємо, що платіжний баланс буде змінюватися протягом року, і сальдо буде позитивним”.

Золото

Продаж українських інвестиційних монет розпочав ВіЕйБі банк, доповнивши ряд уповноважених НБУ банків. Однак президент АУБ Олександр Сугоняко вважає введення НБУ золотих монет і сертифікатів малоефективним, оскільки емітовані НБУ золоті інструменти не будуть прибутковими для населення в коротких і середніх інтервалах.

Пластикові картки

За підсумками 2011 року кількість виданих банками “кредиток” зросла майже вдвічі (до 8,18 млн. штук), хоча досі не досягла докризового рівня (9-10 млн. штук). Разом зі збільшенням кількості кредиток, зростають і максимальні лімити кредитування за ними: за 2011 рік цей параметр зріс у два рази, до 150 000 грн. >>>

Інтернет-банкінг

Ерсте Банк заявив про запуск послуги інтернет-банкінгу – ErsteWeb. Відтепер його клієнти можуть здійснювати базові банківські  операції, не виходячи з дому чи офісу.

 

Банківська справа

Bankografo.com рекомендує:

книги:

Mishkin F. Economics of Money, Banking and Financial Markets. – 2004 (PDF)

дослідження:

Огляд банківської системи України. Лютий 2012 р. Форум Провідних Міжнародних Фінансових Установ (PDF)

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Аналіз банків, Банківська аналітика, Банківська статистика, Новини банків. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *