Аналіз банків України – 2012 / MAR / 26 – APR / 01

Bankografo.com продовжує проект – щотижневий аналітичний огляд банківського ринку.

Головне:

– відкритий конфлікт АУБ та НБУ

– уряд прикрашає ОВДП для інвесторів

– новації в гарантуванні вкладів населення

– золота лихоманка в Україні

– скільки вкрадено коштів із пластикових карток

Аналіз банків і системи за тиждень

Світ

Всесвітній банк (ВБ) знизив прогноз зростання світового ВВП до 2,5% з 3,2%, повідомляється в доповіді банку.

Світовий банківський ринок чекає деглобалізація: на тлі протекціонізму регуляторів перевагу отримають великі регіональні банки, прогнозують Morgan Stanley та консалтингова компанія Oliver Wyman. >>> Через зростання витрат на залучення фінансування та посилення регулювання в 2011 р. інвестиційні банки вже зрізали зі своїх балансів 7% від загального обсягу активів.

Після кризи регулятори стали з більшою увагою ставитися до операцій “дочок” іноземних банків на підконтрольних їм ринках. Від них вимагають збільшувати капітал і ліквідність, побоюючись, що у разі кризи їх головні компанії зосередяться в першу чергу на власному благополуччі. Наприклад, незабаром такі вимоги до “дочок” іноземних банків повинна представити ФРС США. Розуміючи, що в таких умовах вони не зможуть конкурувати з більш великими місцевими гравцями, багато банків вирішили відмовитися від неключових зарубіжних операцій на користь домашнього ринку. Див. скандал з Deutsche Bank.

На нашу думку, навряд чи цей фактор буде суттєвим в Україні з огляду на незначний масштаб українських активів в загальному портфелі банківських холдингів.

Україна

У 2011 році дефіцит платіжного балансу України становив $ 2448 млрд. Платіжний баланс України в лютому 2012 року значно покращився у порівнянні з січнем, зокрема, ліквідовано його дефіцит. Про це заявив у коментарі директор генерального економічного департаменту НБУ Ігор Шумило, передає прес-центр НБУ.

За його словами, в першу чергу це обумовлено за рахунок зростання позитивного фінансового рахунку, що склав у лютому 1,2 млрд дол.

НБУ та інші регулятори

Кабмін дозволив випуск ОВДП в євро.

Нацбанк переглянув ключові параметри грошово-кредитної політики. Стабільність системи не викликає у регулятора занепокоєння, і облікова ставка вперше з 2010 року була знижена на 0,25% – до 7,5%. Але в НБУ як і раніше стурбовані доларизацією економіки, і тому підвищили ставки резервування для короткострокових депозитів в іноземній валюті на 0,5%.

Конфлікт між керівництвом АУБ та НБУ набув відкритого характеру, О. Сугоняко виступив з жорсткою критикою нацбанку та вимогою до президента звільнити нинішнє керівництво >>>. Після цього про вихід з АУБ заявили чергові банки. Експерти пов’язують гучні заяви президента АУБ з передвиборчою кампанією та втратою позицій в конкрентній боротьбі з проНБУшною організацією НАБУ. >>>

Банки

Американський банк Morgan Stanley був обраний організатором випуску єврооблігацій відразу п’ятьма залізними дорогами, що входять до “Укрзалізниці”. Інформація про це була розміщена в “Віснику державних закупівель”, пише “Коммерсант-Украина”. Одеська, Південно-Західна, Львівська, Придніпровська і Південна залізниці мають намір залучити сумарно 775 млн доларів.

Німецький Deutsche Bank став найбільшим банком Європи за обсягом активів, обійшовши французький BNP Paribas

Зацікавленість в участі в інвестиційному проекті будівництва четвертої лінії Київського метрополітену орієнтовною вартістю 11,2 млрд гривень висловили компанії з Росії, Франції, США та Німеччини, а заявки вже подали “Сбєрбанк Росії” і Внєшекономбанк (ВЕБ). Про це заявив заступник глави Київської міськдержадміністрації Руслан Крамаренко, передає “Інтерфакс-Україна”.

Цифри

На 2,3% – до 322,0 млрд. грн. (з початку року – на 4,7%) збільшився обсяг депозитів фізичних осіб за лютий 2012 р.

На 3,0% – до 167,4 млрд. грн. (з початку року – на 7,8%) знизився обсяг депозитів юридичних осіб за лютий 2012 р.

На 0,5% – до 791,4 млрд. грн. (з початку року –зменшення на 0,2%) зріс обсяг кредитів.

На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів збільшилася до 6,17% (з 4,73% у січні 2012 року).

 

Продуктовий аналіз банків

Депозити

Гривня після початку виплат населенню знецінених вкладів СРСР залишиться стабільною, а інфляція буде під контролем. Про це заявив глава Нацбанку Сергій Арбузов, передає ТСН.

19 березня президент підписав закон “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” (№4452-VI), згідно з яким Фонду гарантування вкладів надано, зокрема, виключне право бути тимчасовим адміністратором і ліквідатором банку, тоді як наразі ці функції виконує НБУ.

Рейтингове агентство Moody’s заявило, що новий закон вносить ясність у процедуру відшкодування вкладів фізосіб, що значно знижує невизначеність із їх компенсаціями.

Відповідно до огляду, закон ділить банки, що звітують про платоспроможність, на дві категорії: проблемні та неплатоспроможні.

Проблемним банк вважається в разі зниження його власного капіталу на 10% протягом місяця або в разі невиконання своїх зобов’язань перед кредиторами та вкладниками протягом п’яти днів і більше з моменту настання терміну. Такий банк перебуватиме під посиленим контролем НБУ.

Неплатоспроможним банк вважається в разі зниження його власного капіталу на третину або невиконання своїх зобов’язань перед вкладниками протягом 10 днів з моменту настання терміну.

В такому разі Фонд страхування вкладів візьме банк у своє управління і протягом 30 днів ухвалить рішення про продаж або ліквідацію банку. В разі ліквідації банку фонд зобов’язаний відшкодувати вклади протягом двох місяців.

Кредити

Протягом найближчих двох-трьох місяців в Україну будуть зменшуватися ставки за кредитами і депозитами, що стане результатом нової стратегії розвитку вітчизняного грошово-кредитного ринку, затвердженої Національним банком України 21 березня, пише “Деловая столица”.

Національний банк України вважає недоцільним відновлення валютного кредитування для населення. Про це заявив голова Нацбанку Сергій Арбузов в інтерв’ю газеті “Урядовий кур’єр”

Валюта

Як пишуть “Экономические известия” банки накопичують валютні резерви  в авуарах (на рахунках в зарубіжних банках) , де нині сконцентровано близько 8,6 млрд доларів, серед яких – власні кошти та кошти клієнтів.

Директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост повідомив, що сьогоднішні авуари банків майже вдвічі більші, ніж були в період масової скупки валюти для спекулятивних цілей в 2009 р. і подальшому “валютному сидінні” 2010 р. Банкіри заявляють, що кошти в авуарах відіграють роль добровільного резерву для покриття збитків за валютними кредитами, адже згідно з законодавством цей резерв повинен формуватись в національній валюті.

Золото

В блогосфері ходять фото золотих злитків з таємно вкрапленими вольфрамовими стержнями як страшилка про останню стадію бульбашки цін на жовтий метал 🙂 . В той же час, за повідомленням Комерсант-Україна, українці за минулий рік придбали в банках 11,6 т золота, а інтерес до срібла знизився.

За даними НБУ, за 2011 рік вартість тройської унції (31,1 г) золота збільшилася на 1 тис. грн – до 12,2 тис. грн, а ціна срібла впала на 35 грн – до 209 грн.

Цінні папери

Міністерство фінансів України планує у квітні 2012 р. почати випуск облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) з офертою, терміном звернення від 1 до 3 років. Про це повідомила директор департаменту борговий і міжнародної фінансової політики Мінфіну Галина Пахачук, пише видання “Комерсант Україна“.

“Ми плануємо разом з купоном, який буде тримісячних або шестимісячним, надати право на пред’явлення до погашення, – сказала Пахачук. – Якщо у вас погіршується ліквідність, ви маєте право пред’явити папери, і Мінфін в обов’язковому порядку погасить їх”.

Мінфін очікує, що новий інструмент стане альтернативою розміщення банками коштів на закордонних рахунках. Пахачук зазначила, що в ситуації, коли банки тримають в зарубіжних банках 8-10 млрд дол. під 1,5-3,8% річних, Мінфін зміг би їм запропонувати розміщення під 3-5%.

Перша спроба Кабінету міністрів знайти на внутрішньому ринку європейську валюту виявилася успішною –  минулого тижня на аукціоні Міністерство фінансів залучило 205 млн євро. Банкіри вважають, що це відбулося завдяки підтримці державних банків, які купили держоблігації за низькою ціною, – 4,8% річних. Надалі фінансисти не очікують появи великого попиту на нові облігації уряду, відзначаючи низьку ліквідність європейських кредитних установ, які вимагають від своїх українських “дочок” повернути фондування.

Пластикові картки

За даними дослідження Простобанк Консалтинг, у березні 2012 року платіжні карти в доларах трохи подешевшали, а карти у гривні – навпаки, загалом збільшили середньоринкові витрати.

В Україні в минулому році шахраї подвоїли кількість неправомірних операцій з платіжними картами, зумівши вкрасти майже в півтора рази більше коштів – 9,1 млн грн. Банкіри скаржаться на те, що основні проблеми виникають при інтернет-платежі, а також через крадіжки персональних даних під час скіммінгу.

А в Швеції взагалі планують відмовитись від готівки, оскільки частка готівкових коштів в економіці становить лише 3 %, а картками розплачуватись зручніше та безпечніше.

Інтернет-банкінг

У 2012 році інтернет-банкінг став головним бізнес-напрямом українських фінустанов. Українські банки почали кардинально змінювати стратегію розвитку, сконцентрувавши в 2012 році увагу на впровадженні та вдосконаленні дистанційного обслуговування клієнтів. Як стверджують опитані “Мінфіном” банкіри, інтернет-банкінг посприяє утриманню і залученню наступного покоління клієнтів. За їхніми словами, нові технології істотно економлять час клієнтів і спрощують процедуру фінансових операцій. При цьому розрахунки за допомогою інтернет-банкінгу значно безпечніші, ніж готівкою.

 

Банківська справа

Bankografo.com рекомендує:

книги:

Монографія «Іноземні банки в Україні: вплив та регулювання»

Kahneman Daniel. Thinking, Fast and Slow. – 2011

дослідження:

Експерт-рейтинг: дослідження ринку лізингових послуг

Рюрік: Інтегральний кредитний рейтинг банківської системи України – 2012

 

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Банківська система, Банківська статистика, Новини банків. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *