Банківська система – 2015: погляд НБУ

НБУ опублікував достатньо читабельний документ “Банківська система 2015: виклики та перспективи”, який дає можливість зрозуміти офіційну позицію регулятора відносно проблем сектору, а головне пріоритетність поставлених задач:

Систематизація тексту поки лишає бажати кращого, але у порівнянні з сухими текстами із паралельної реальності, які ми бачили в попередні роки, регулятор робить спроби налагодити більш живий непростий діалог зі стейкхолдерами.

Наприклад, головні проблеми банківської системи, на думку НБУ це:

  • Значна девальвація гривні, спад в економіці, військові дії східному регіоні та анексія АР Крим, недостатній рівень корпоративного управління зумовили погіршення якості кредитного портфелю банків.
  • Низький рівень капіталізації банківських установ.
  • Високі збитки банківського сектору, що склали майже 53 млрд. грн.
  • Невирішені питання, зокрема у податковій сфері, процесі реформування судової системи України та боротьби з корупцією.
  • Зростання валютних ризиків як потенційна загроза стійкості банківської системи.
  • Викривлення окремими банками статистичної звітності, що ускладнює можливості оцінки реальних масштабів кредитування банками пов’язаних осіб.

Жаль, недостатньо уваги в тексті приділено проблемі відтоку депозитів населення, хоч згадки про цю проблему проскакують то тут, то там. Загалом, якщо документ відформатувати за принципом MECE (mutually exclusive and collectively exhaustive), його обсяг можна було б добряче скоротити.

Також дещо бракує конкретики і системності у прописаних регуляторних рішеннях. Складається враження, що НБУ обрав для вдосконалення кілька напрямів, які повністю знаходяться у периметрі банківського нагляду (оптимізація власної структури, нагляд за прозорістю банківської діяльності тощо), також додав для розробки проблематику фондового ринку, яка більш зрозуміла нинішньому менеджменту регулятора.

При цьому найбільш болючі для населення питання, такі як валютна дестабілізація і дефолти фінустанов сприймаються (зазначимо, справедливо) як побічні ефекти від дисбалансів реального сектору та військово-політичної сфери. НБУ позиціонує свої дії у сферах спільної з урядом відповідальності досить ліберально:

– “курс падає? так ми теж бачимо, ми теж у шоці.”

– “банки банкрутують? так, це жахливо, а ще більш жахливо вести бізнес так, як його вели їхні власники. Ми просто робимо свою роботу і виводимо з ринку всілякий треш”.

Це і є шокові реформи, які не сумісні з патерналізмом та інфантилізмом в колективній фінансовій свідомості. Наскільки вони будуть ефективні, покаже час. Єдине, що ясно уже: а) епоха застою в минулому, б) рух починається, в) оновленим регуляторам треба учитись системності та синхронізації дій.

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Валюта, Кредити. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *