Динаміка депозитів та грошей за січень-лютий 2014

[raw_html_snippet id=”3″]

Протягом тривожних зимових місяців було зафіксоване масове зняття коштів з депозитних рахунків, особливо інтенсивний відтік вкладів спостерігався у лютому. Сумарно за січень-лютий депозити населення скоротилися на 7,9% в національній валюті та 7,8% в іноземній. Депозити юридичних осіб знизилиcя на 6,1% (UAH) і 7%(FX). Всього гривневих депозитів поменшало на 30,4 млрд. грн., валютних – на 2,3 мільярди доларів США.

Представники НБУ вважають такі темпи зниження своїм успіхом: мовляв, без обмежень по зняттю валютних вкладів і підтримки банків ліквідністю могло бути і гірше…

Зняття вкладів не могло не позначитися на кількості грошей в економіці. В результаті цього, гривнева готівка в обігу поза банками з початку року зросла на 6,4%. Як не дивно, поки що різкого підвищення рівня інфляції не спостерігалося: схоже, що населення вирішило просто змінити безготівкову форму заощаджень на готівкову. У світлі нинішніх воєнних подій, лімітів на зняття готівки та дефолтів Брокбізнеса, Форума, Даніеля, люди вважають, що так безпечніше.

Динаміка монетарної бази (до якої крім випущеної готівки включаються кошти банків та ін. в резервах та на коррахунках в НБУ) в підсумку двох місяців була незначною – +0,4%, але суперечливою – у січні монетарна база падала на -4,1%, у лютому росла на +4,7%. Це свідчить про проблеми, з якими зіткнулися банки при видачі людям кешу – адже прийшлося робити це за рахунок конвертації своїх резервів, котрі НБУ в лютому допомагав банкам поповнювати в рамках нової програми підтримки ліквідності (за ціною в 3 облікові ставки).

У сухому залишку ми бачимо, що поки-що сукупна грошова маса М3 росте (+2,7%) , але не такими темпами, як готівка в обігу. Якщо ж згадати про фактор девальвації гривні – ми побачимо, що цей ріст лише номінальний – за рахунок переобліку валютних депозитів за новим курсом. Та це й не дивно – у країні рецесія, промвиробництво падає, кредитування згортається, а вилучену в банках готівку люди або конвертують у долари, або відкладають на чорний день – все під матрац. Є ризик того, що рано чи пізно станеться ціновий вибух.

Привид інфляції в таких умовах досить швидко може набрати цілком реальних форм:

– особливо інфляція імпорту внаслідок девальвації гривні;

+ якщо продовжаться процеси “bank run” і масове перетворення депозитів у готівку;

+ якщо замість податкових доходів та нових зовнішніх боргів уряд переведе НБУ в режим “war finance”, запустивши експансивну політику нарощення грошової маси.

Нагадаємо: класичний механізм роздування агрегатів грошової маси – це купівля нацбанком ОВДП (вже додав до свого балансу +19,3 млрд грн за лютий, з початку року + 21,8 млрд грн.)

Умовні позначення:
UAH deposits – депозити у національній валюті (гривні).
FX deposits – депозити в іноземній валюті.
Retail deposits – роздрібні депозити, депозити фізичних осіб.
Corporate FX deposits – депозити нефінансових корпорацій.
Cash in circulation – готівка в обігу (поза банками).
Monetary base (MB) – грошова база (готівкові кошти, випущені в обіг Національним банком України, і переказні депозити в національній валюті в Націо­нальному банку України)
Money supply (M3) – грошова маса, грошовий агрегат M3.
Change, Growth – зміна обсягу за період в %.
in USD – обсяг номінований у доларах США з метою виключення впливу девальвації.

Дані: НБУ

Bankografo_weekly-review

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Банківська система, Банківська статистика. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *