Доларова волатильність по-українськи

Тиждень приніс багато вражень усім, хто цікавиться валютним ринком. А з тим масштабом курсового стрибка, який ми спостерігали останніми днями, ним зацікавляться навіть далекі від економіки люди: традиційно девальвація національної валюти – це прямий шлях до подорожчання цін на пальне та інший імпорт. Не кажучи вже про втрати вкладників, котрі недавно зірвалися і перейшли з долара на гривню.

Отож, що ми отримали від учасників валютного ринку та нацбанку:

1) Стрибок міжбанківського курсу до 9,4 і назад до 8,7, але вже офіційних гривень за долар. Нагадаємо, що в цільовому показнику річного бюджету фігурує цифра 8,5.

2) НБУ вирішив прив’язувати офіційний курс до ринкового +-2%. 7,99 відходить в історію.

3) Виникає питання: “наскільки ринковим буде тепер ринок”, якщо сьогодні в п’ятницю міжбанківський курс показує 8,48-8,55? Згадуємо цільовий курс з бюджету…

4) Гіпотеза про можливу керованість ринку перестає бути гіпотезою, якщо придивитися на графік динаміки ставок по гривневим кредитам овернайт та нові нормативні ініціативи НБУ, котрі не на жарт перелякали учасників ринку:

Кредити овернайт: бачимо ріст ставок: коротка гривня для позики різко подорожчала майже до рівня подій після 29.11.2013; таким чином регулятор простимулював учасників діставати гривню, продаючи долари. Це одна із можливих причин, чому курс долара на міжбанку впав до 8,5.

overnight_14-02-07

Джерело: http://bin.ua/charts/mbk_chart.html

Постанова НБУ №49 “Про заходи щодо діяльності банків та проведення валютних операцій”

– тимчасово забороняє купівлю на міжбанку валюти:

а) для дострокового погашення іноземним кредиторам валютних кредитів і фінансової допомоги,

б) для часткового покриття резервів страхових компаній;

в) для здійснення іноземних інвестицій українськими компаніями.

– банкам забороняється купувати валюту для громадян більш ніж на 50 тис. грн, якщо вона після цього буде перераховуватися за кордон. З цього правила буде лише кілька винятків: обмеження не торкнеться закордонних платежів за навчання, лікування, похорон, судові витрати, пенсій та соцплатежів.

– зобов’язано уповноважені банки для здійснення купівлі іноземної валюти за дорученням юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців попередньо зараховувати кошти в гривнях на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2900 “Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку”. Із цього рахунку кошти можуть бути перераховані для купівлі іноземної валюти не раніше шостого операційного дня після дня зарахування гривень на цей рахунок.

Постанова НБУ №48:

– передбачено проведення регулятором позачергових тендерів із підтримання ліквідності банків, які мають відплив строкових вкладів (депозитів) фізичних осіб, на термін до 360 днів. Максимальний обсяг коштів, які банк може отримати відповідно до цього механізму, не може перевищувати обсягу відпливу строкових вкладів (депозитів) фізичних осіб банку за визначений НБУ період. Забезпеченням такого кредиту рефінансування можуть бути державні облігації України або іноземна валюта. Процентна ставка за таким кредитом встановлюється на рівні потрійної облікової ставки НБУ: 19,5%.

Так що, нацбанк бере ринок у свої руки. Принаймні пробує. Принаймні в рамках дня це спрацювало. А що ж далі?

Єдине, що хочеться додати, навряд чи це все підпадає під формулювання “перехід до гнучкого курсоутворення”. Вибачте, але це щось інше. Гнучким курсоутворенням займатимуться тепер валютчики на чорному ринку. І явно не по 8,5…

P.S. За оперативними даними на 01.02.2013 золотовалютні резерви Національного банку України знизились на 12,8% до 17,8 млрд. дол. США. “Їх динаміка протягом січня 2014 була обумовлена ​​необхідністю своєчасного виконання державних боргових зобов’язань в іноземній валюті (понад 1,1 млрд. дол США), включаючи здійснення платежів на користь Міжнародного валютного фонду (0,65 млрд. дол. США), а також проведення заходів з підтримки рівноваги на валютному ринку”, – йдеться в повідомленні НБУ.

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Валюта. Go to top.

One Response to Доларова волатильність по-українськи

  1. Pingback: Постанова НБУ №172: нові порядки на валютному ринку | Bankografo.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *