Forbes.ua: Рейтинг життєздатності банків – І півріччя 2015-го

Forbes.ua

Рейтинг життєздатності банків за перше півріччя 2015 року очолили польський Кредобанк, американський Сітібанк, державний Ощадбанк, австрійський Райффайзен Банк Аваль, французькі Укрсиббанк та Креді Агріколь Банк.

Forbes представляє щопіврічний рейтинг життєздатності банків, розрахований на базі даних фінансової звітності банків станом на 1.07.2015 року. Мета рейтингу залишається незмінною – виявити банки з найвищою внутрішньою здатністю пережити період системної нестабільності.

Останні півроку тривало очищення банківської системи від неплатоспроможних банків. За час, що минув від публікації останнього рейтингу банків від Forbes, під тимчасову адміністрацію Фонду гарантування вкладів потрапили такі немаленькі фінансові установи, як Дельта Банк (рейтинг на 1 січня 2015 року – «D» – низький рівень життєздатності), Златобанк («D»), «Фінансова Ініціатива» («D»), «Київська Русь» («C»). Усі вони займали нижню третину рейтингової таблиці, що підтверджує здатність методики Forbes прогнозувати ймовірність банкрутства.

Під час підготовки рейтингу ми використовуємо традиційні фінансові показники, серед яких індикатори  ліквідності, рентабельності, капіталізації, а також враховуємо якісні фактори безперебійності платежів, підтримки акціонерів та ризиків країн їхнього походження.

Точка мінімуму

Банківська паніка, що завдала великої, часом непоправної шкоди українським банкам, поступово стихає. НБУ, починаючи з квітня, звітує про відновлення приросту гривневих депозитів населення, тоді як обсяги валютних вкладів і далі знижуються. Як наслідок, за перше півріччя депозитний портфель у національній валюті залишився майже незмінним (-1,8%), а в іноземній валюті схуд на 19,5%.

Нинішні клієнти ставляться до банків із великою пересторогою, бо мало хто бажає повторити долю вкладників, що чекають на подачку від Фонду гарантування вкладів чи оббивають пороги банківських відділень, щоб витягувати власні доларові депозити по одній купюрі на добу.

Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (строком на 12 місяців, % річних)

За даними агентства Thomson Reuters

З другого боку, депозитні ставки перебувають на максимальних рівнях. Середньозважена гривнева ставка UIRD за річними строковими вкладами становить понад 21%, за доларові депозити банки в середньому обіцяють майже 9% річних, за вклади в євро – 8%.

Під тиском низької довіри до фінансової системи, стерилізаційної політики НБУ та високої інфляції більшості банкам важко знижувати відсоткові ставки за депозитами. Таку розкіш можуть собі дозволити лише окремі надійні фінансові інституції з високою репутацією, припливом вкладів і доступом до зарубіжного фінансування.

Не дивно, що український вкладник відчуває спокусу на свій страх і ризик знову зв’язатися з банками, оскільки без розвинутого фондового ринку важко знайти кращу альтернативу для розміщення заощаджень. При цьому увага клієнтів до фінансової надійності обраних банків стає значно пильнішою.

Як свідчить травматичний досвід останніх років, відкривати депозит бажано лише після комплексного оцінювання фінансової звітності, репутації та структури власності банку.

Лідери й аутсайдери рейтингу

Кількість банків, відібраних до участі в рейтингу Forbes, зменшилася до 27 із 32 у минулому випуску. Рейтинг залишили чотири фінансові установи з першої та другої груп за класифікацією НБУ, які було визнано неплатоспроможними, а також банк-зомбі «Родовід», котрий голова нацбанку Валерія Гонтарева в коментарях для ЗМІ називає «якимось непорозумінням».

Відрейтинговані фінансові установи контролюють ­­86% активів банківської системи України, а точніше її платоспроможного сегменту.

Рейтинг життєздатності банків за перше півріччя 2015 року і далі очолюють польський Кредобанк та американський Сітібанк, котрі другий раз поспіль увійшли до групи «А» (високий рівень життєздатності). 

Високим позиціям цих банків, незважаючи на системні потрясіння, сприяє суттєвий рівень підтримки з боку материнських холдингів, а також попутний для американських і польських інвестицій вектор політичного руху країни. Водночас ці банки вирізняються з-поміж інших низьким рівнем проблемності кредитів і позитивною рентабельністю.

Сітібанк, який в Україні спеціалізується виключно на інвестиційно-корпоративному банкінгу,  може похвалитися високою ліквідністю. Кредобанк, хоча й працює в ритейлі, пропонує клієнтам відносно низькі депозитні ставки з огляду на хороші індикатори фінансового стану.

Рейтинг банків

Банк Відпові-дність статут-ного капі-талу активам Проблем-ність кредитів  Під-тримка та ризики влас-ників Рента-бельність власного капіталу Ліквід-ність банку Безпере-бійність виплат Системне значення банку  Сумар-
ний рейтинг 
Буквенне значення
Кредобанк 4 4 4 3 4 4 1 3,55 A
Сітібанк 1 4 4 4 4 4 2 3,50 A
Ощадбанк 4 2 4 1 4 4 4 3,45 A
Райффайзен банк Аваль 1 1 4 2 4 4 4 3,25 A
Укрсиббанк 1 2 4 2 4 4 3 3,20 A
Креді Агріколь Банк 1 3 4 2 4 4 2 3,15 A
Укрексімбанк 3 1 4 1 2 4 4 2,90 B
Unicredit bank 1 1 4 1 3 4 4 2,90 B
ING банк Україна 1 2 4 3 1 4 2 2,65 B
Мегабанк 1 4 2 3 3 4 1 2,65 B
ПУМБ 2 3 1 2 3 4 3 2,55 B
«Південний» 1 4 1 3 3 4 2 2,55 B
Приватбанк 1 3 1 3 2 4 4 2,50 B
Альфа-банк 2 2 2 2 2 4 3 2,50 B
Укргазбанк 4 1 2 1 3 3 3 2,50 B
Універсалбанк 4 1 3 1 2 4 1 2,50 B
ОТП банк 3 2 3 1 1 4 3 2,45 B
«Хрещатик» 2 3 2 2 2 4 2 2,45 B
Діамантбанк 1 3 1 3 3 4 1 2,40 B
ВТБ Банк 4 3 1 2 1 4 3 2,35 C
Фідобанк 4 1 1 2 2 4 2 2,35 C
Промінвестбанк 4 2 1 1 2 3 4 2,25 C
Сбєрбанк Росії 1 2 1 1 1 4 4 1,95 C
Банк Кредит Дніпро 2 1 1 1 2 4 1 1,90 C
Укрінбанк 1 3 1 4 1 2 1 1,75 C
Платинум банк 1 4 1 2 1 2 1 1,50 D
Банк «Фінанси та Кредит» 2 2 1 1 1 1 3 1,35 D

Рівень життєздатності: «А»– «високий», «B»– «середній», «C»– «задовільний»; «D»– «низький».

Вирішивши проблеми з погашенням єврооблігацій шляхом реструктуризації, до лідерів у групі «А» долучився державний Ощадбанк. Банк утримує високі позиції завдяки суттєвій підтримці з боку Міністерства фінансів і Нацбанку, а також високому системному значенню. Тож очікувані труднощі з виплатами боргу за єврооблігаціями не вплинули на погашення зобов’язань перед вкладниками.

Великі дочки західних фінансових холдингів – Райффайзен Банк Аваль, Укрсиббанк та Креді Агріколь Банк, незважаючи на низький рівень статутного капіталу та від’ємну рентабельність, традиційно показали хороше поєднання решти показників фінансової стійкості, що вивело їх на високі позиції в рейтингу. Фіксація збитків за останні 12 місяців не має вводити в оману клієнтів, адже свідчить про здатність банку сформувати достатні резерви, які, знижуючи його прибутковість на папері, де-факто захищають банк від втрат за проблемними кредитами.

У групу «B» також потрапили дочірні банки європейських холдингів: Unicredit Bank (Італія), ІНГ Банк Україна (Нідерланди), ОТП Банк (Угорщина), Універсал Банк (Греція). Середнім рівнем фінансової стійкості також відзначились Укрексімбанк та Укргазбанк із держаним капіталом, приватні Мегабанк, ПУМБ, «Південний», ПриватБанк, Альфа-Банк, «Хрещатик».

Група «С» із задовільним рівнем життєздатності складається із вітчизняних та російських банків, у яких виявилося менш сприятливе поєднання фінансових показників надійності, нижчий рівень підтримки акціонерів або ж вищий тиск політичних ризиків.

У групі «D» цього разу опинилися два банки – Платинум Банк і «Фінанси та Кредит».

Низька платіжна дисципліна останнього ні в кого не викликає сумнівів. Валерія Гонтарева заявила, що Костянтину Жеваго дають час для виведення банку з кризи − до кінця літа. При цьому банк «Фінанси та Кредит» закінчив перше півріччя зі збитком 1,8 млрд гривень.

Платинум Банк перебуває у явно кращому становищі. Але його низькі фінансові показники поєдналися зі скаргами від клієнтів на фінансових форумах щодо повільної швидкості повернення валютних депозитів.

Представники банку не заперечують наявності проблеми, пояснюючи її труднощами з валютою на рівні усієї країни, ажіотажним попитом на долар, неповерненням валютних кредитів і результатом введення обмежень на купівлю валюти, передбачених постановою НБУ №354. У сьогоднішніх умовах банк пропонує клієнтам альтернативні шляхи врегулювання ситуації в індивідуальному порядку, запевняють у Платинум Банку.

Схожа ситуація з масовими онлайн-скаргами на лімітоване повернення валютних вкладів спостерігається в Укрінбанку – найближчому сусідові групи «D». У відповідь на редакційний запит у банку зазначили: «Можливі поодинокі випадки звернення одночасно великої кількості клієнтів у окремі регіональні відділення, що може призвести до обмеження видачі валюти, щоб задовольнити потреби усіх клієнтів. Задля збереження довіри вкладників ми готові повертати валютні депозити в гривневому еквіваленті, враховуючи тільки обмеження, встановлені НБУ».

Утім, навряд чи власники валютних депозитів дуже зрадіють таким пропозиціям.

Спікери обох банків стверджують, що проблем із виплатою гривневих депозитів немає. Тому є надія, що це лише тимчасові труднощі, викликані відголосками валютної лихоманки.

Банки з низьким рівнем ліквідності серед головних методів вирішення цієї проблеми називають пролонгацію наявних і залучення нових депозитів, підтримку впізнаваності бренду та лояльності клієнтів, розроблення нових банківських продуктів.

Для забезпечення вхідного грошового потоку банкам доводиться активно працювати над поверненням проблемної заборгованості, шукати способи нарощення регуляторного капіталу, звертатися по рефінансування до НБУ і залучати клієнтів неплатоспроможних банків, яким доводиться здійснювати виплати гарантованих сум.

На жаль, успіх у подоланні хронічних банківських проблем залежатиме не лише від професійних зусиль менеджерів, а й майбутньої динаміки системних, макроекономічних та політичних ризиків.

Як ми рахували

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Банківська система, Депозити, Рейтинг банків. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *