і: Стельмах збирає дрібницю

Олександр Дубинський, Леся Виговська, Экономические известия, finance.ua

За даними учасників фінансового ринку, колишній глава НБУ Володимир Стельмах міг стати опосередкованим акціонером Укрінбанку, АвтоКрАЗбанку і банку “Столичний”. Банкіри вважають, що на базі фінустанов Володимир Семенович спробує побудувати власний фінансовий холдинг, в який можуть влитися й інші невеликі банки.

“Не секрет, що постанова НБУ №273 і законопроект №0884, що передбачають серйозне збільшення вимог до регулятивного існуючих банків і статутному капіталу – новостворених банків, лобіював саме Стельмах, – говорить голова правління середнього банку з українським капіталом.- В результаті цих змін фінансовий ринок повинні будуть покинути близько 30-40 невеликих банків. І людина з грошима, яка розуміється в банках і володіє зв’язками в НБУ, зможе зробити низку вигідних покупок. А я не сумніваюся, що і гроші, і зв’язки в Стельмаха є”. За його припущенням, в банківському бізнесі Стельмаха цікавитиме не класичне кредитування, а робота з проблемними активами і нерухомістю.

Опорним банком Володимира Стельмаха фінансисти називають Укрінбанк. Минулого тижня по ринку пройшла інформація про те, що Володимир Семенович міг стати співвласником цієї фінустанови. “Говорять, що Дід (В.Стельмах.- Авт.) став опосередкованим власником істотної частки капіталу цього банку, тоді як раніше вважалося, що він просто має на нього вплив”, – сказав один з авторитетних банкірів.

До недавнього минулого акціонерами Укрінбанку були Сергій Кривошея (37,72%) і Сергій Рись (37,72%). У 2007 р. вони домовилися про продаж свого банку ізраїльському Bank Hapoalim Group за EUR125 млн., проте криза розладнала ці плани. У 2008 р. керівник Банку Ізраїлю Стенлі Фішер оголосив про рішення скасувати дозвіл на операцію через глобальну фінансову кризу. І коли колишнім співвласникам банку Сергію Рисю і Сергію Кривошеї знадобився кредит рефінансування, однією з умов отримання грошей, потрібних на повернення депозитів, узятих під гарантії власників банку, став продаж ними контрольного пакету акцій фінустанови. Після отримання рефінансування НБУ у розмірі 500 млн. грн. за період з 2008-го по 2009 р. склад акціонерів фінустанови змінився.

На прохання видання надати поточний список бенефіціарів банку Укрінбанк не відреагував. На сайті Нацбанку інформація про власників істотної участі даної фінустанови також відсутня. Проте у складі акціонерів фінустанови були відразу декілька трастів і інвестиційних фондів, які можуть бути лише вивіскою для приховання реальних власників банку. Так, за даними, опублікованими на сайті банку, на 27.05.2011 р. майже 11% акцій банку належить іноземним інвесторам, в числі яких – State Street Bank and Trast Company (США, 6,05%), UniCredit Bank AG (Німеччина, 2,8444%), The Bank of New York Mellon (Бельгія, 1,2038%). Крім того, до складу акціонерів банку також входять Володимир Клименко (9%), Юрій Кулачек (9,1%), Олександр Сорочинський (9,1%) і Олексій Морозов (9,1%).

Вважається, що інтереси колишнього глави НБУ у фінустанові представляє топ-менеджер Володимир Клименко. “Свого часу Стельмах лобіював призначення Клименка главою наглядової ради АвтоКрАЗбанку і тимчасовим адміністратором банку “БІГ Енергія”, – говорить колишній працівник НБУ, який побажав залишитися неназваним.

Серед потенційних кандидатів на приєднання до Укрінбанку фінансисти називають все той же полтавський “АвтоКрАЗбанк” (переговори про злиття з яким Укрінбанк вів офіційно) і сумський банк “Столичний”.

Згідно з опублікованою на сайті НБУ інформацією, власниками істотної участі АвтоКрАЗбанку є Лизогуб Андрій (18,5%), Пахальчук Сергій (18,5%) і Некрилов Андрій (16,7%). Основними власниками банку “Столичний” НБУ називає Антипенка Євгена (21,2377) і Сергія Ткаченка (24,6977).

Як і Укрінбанку, двом даним фінустановам в період з 2008-го по 2009 р. були надані короткострокові кредити від НБУ, отримані шляхом рефінансування. Так, АвтоКрАЗбанку було надано понад 40 млн. грн., а банку “Столичний” – близько 36 млн. грн. На жаль, Нацбанк на момент підготовки даного матеріалу не надав детальнішої інформації (щодо сум рефінансування і часток акціонерів трьох вище згаданих банків), пославшись на брак часу і дотримання комерційної таємниці.

Якщо об’єднання даних фінансово-кредитних установ відбудеться, то на базі Укрінбанку буде створена фінустанова з активами близько 3 млрд. грн. і власним капіталом у розмірі 430 млн. грн. А значить, банк зможе претендувати на місце в топ-50 за розмірами активів у фінансовій системі (у січні 2011 р. Укрінбанк займав 52-е місце.- Авт.). “Говорять, що Стельмах позиціонує це об’єднання як пілотний проект по злиттю невеликих банків після зміни нормативного середовища, – розповідає один з працівників НБУ.- Тому він сподівається отримати підтримку цього проекту в Нацбанку і добитися пролонгації рефінансування для банків, що входять до об’єднання”.

Після злиття, за словами експерта, можливий так званий private placement – приватне розміщення акцій об’єднаного банку для залучення іноземних акціонерів. “Хоча стояти за ними будуть цілком конкретні люди. Просто так буде легко приховати реальних власників банку і пояснити, чому банк так легко залучає депозити нерезидентів”, – говорить нацбанківець.

При цьому банкіри не відкидають, що об’єднанням трьох банків справа може не закінчитися. “Не здивуюся, якщо після масштабного рефінансування 2008-2009 рр. опосередковано пов’язаних із Стельмахом банків виявиться ще більше”, – говорить топ-менеджер одного з великих іноземних банків, який побажав залишитися неназваним.

Втім, далеко не всі учасники ринку вірять в такі перспективи. “З Укрінбанком він (Володимир Стельмах) дійсно може бути пов’язаний, оскільки власники цього банку – люди, які з ним працювали. І якусь частку він там має, просто офіційно це не підтверджувалося. Але щодо АвтоКрАЗбанку і “Столичного”, то це всього лише дві пустушки, я б навіть сказав пустушки в квадраті. Там прибутку не отримати ніколи”, – говорить аналітик одного з банків з українським капіталом.

За словами президента АУБ Олександра Сугоняка, під час його спілкування із Стельмахом жодних намірів купувати маленькі банки не звучало. Крім того, він вважає, що зараз ще рано говорити про масову скупку банків або виставляння їх на продаж, оскільки ухвалений закон дає малим банкам п’ять років на збільшення капіталу до 120 млн. грн.

“Це на Заході банки скуповують в результаті злиття, докапіталізацій, інтеграцій та іншого. А у нас, навіть якщо купити сотню маленьких банків, це зовсім не гарантує на виході отримання одного великого, але хорошого банку”, – дивується президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, в процесі злиття банків головного болю з переоформленням у власників буде більше, ніж реального прибутку. Адже у нас прибуток за рахунок злиття не зростає, навіть якщо злити великі банки. А малі й поготів.

Втім, голова правління “Райффайзен Банку Аваль” Володимир Лавренчук упевнений, що інтерес до купівлі маленьких банків є. Питання полягає лише в ціні. В той же час, за його словами, об’єднати банки буде складно. “Добитися успіху від такого об’єднання буде майже неможливо. Адже зараз швидких темпів виведення такого банку в прибуток не добитися”, – підсумував він.

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська система, Журналісти про банки. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *