
НБУ приймає антикризові рішення.
На цей раз мова йде про Постанову №172, повний текст якої оприлюднив блогер funtik-12345.
Цілі новацій класичні: забезпечення стабільності грошової одиниці України, захист інтересів вкладників та інших кредиторів банків, підтримка цінової стабільності в державі, сприяння стабільності банківської системи України, забезпечення розрахунків, у тому числі в зовнішньоекономічній діяльності
Найцікавіші моменти:
1) дозволити резидентам здійснювати погашення кредитів, позик (фінансової допомоги) в іноземній валюті за договорами з нерезидентами, у тому числі в разі укладання додаткових угод до кредитних договорів, не раніше строку, передбаченого договорами.
Переклад по-хлопськи: раніше строку контракту нема чого валюту переганяти колегам закордон. Є час – чекайте. Батьківщина вас не забуде.
2) за дорученням фізичних осіб за межі України здійснюються перекази іноземної валюти за поточними валютними неторговельними операціями:без підтвердних документів з поточного рахунку в іноземній валюті або без його відкриття – на суму, що в еквіваленті не перевищує 15 000 гривень на місяць. Фізичні особи-нерезиденти здійснюють такі перекази на підставі підтвердних документів;на підставі підтвердних документів виключно з поточного рахунку в іноземній валюті – на суму, що в еквіваленті перевищує 15 000 гривень, але не більше, ніж 150 000 гривень на місяць.
Переклад: якщо ви українець – зможете просто так перевести у валюті за кордон не більше 15 тисяч гривень за місяць. Якщо ви – іноземець: максимум 15 тисяч в день, але не більше 150 тисяч в місяць.
АЛЕ: Зазначені вимоги не поширюються на:оплату витрат на лікування в медичних закладах іншої держави, а також на оплату витрат на транспортування хворих;оплату витрат, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання);перекази, що здійснюються на підставі вироків, рішень, ухвал і постанов судових, слідчих та інших правоохоронних органів;перекази, що здійснюються громадянами в разі виїзду за кордон на постійне місце проживання.оплату витрат на навчання;перекази коштів, отриманих як оплата праці нерезидентами в Україні, пенсії, аліменти;
3) зобов’язати уповноважені банки для здійснення купівлі іноземної валюти за дорученням юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв) попередньо зараховувати кошти в гривнях на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2900 “Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку” (далі – рахунок 2900). Із цього рахунку кошти можуть бути перераховані для купівлі іноземної валюти не раніше третього операційного дня після дня зарахування гривень на цей рахунок, а починаючи з 01 квітня 2014 року – не раніше другого операційного дня після дня зарахування гривень на цей рахунок.
Переклад: НБУ каже “бай-бай” 6-денним паузам з постанови №49! Тепер на покупку валюти за дорученням треба буде чекати лише 3 дні, а після April Fools’ Day – і того менше – 2.
4) Операції без поставки валют забороняються;
Переклад: НБУ каже ні фікціям. Тепер думкою не збагатієш…
5) дозволити здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти одній особі в один операційний (робочий) день у сумі, що не перевищує в еквіваленті 15 000 гривень в межах однієї банківської установи;
Переклад: хочеш купити доляри – продадуть лиш на 15 тисяч гривень: себто по тисячу з хвостиком зелених в день з одного банку. Головне, щоб хвостик далі не скорочувався…
6) дозволити купівлю готівкової іноземної валюти у фізичних осіб у сумі, що в еквіваленті не перевищує 150 000 гривень, без пред’явлення документів, що посвідчують особу;
Переклад: здати кільканадцять тисяч долярів на благо системи можна навіть без паспорта! Здавайте, сміливо валюту люди добрі: якщо ви не олігарх, Вас навіть “на карандаш” не візьмуть!
7) уповноважені банки зобов’язані обмежити видачу (отримання) готівкових коштів в іноземній валюті з поточних та депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати в межах до 15 000 гривень на добу на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України та не допускати обмежень щодо переказу коштів в іноземній валюті, що належать клієнтам, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України.
Переклад: як і було до цього – більше тисячі баксів з хвостиком – забрати з банку за день не дадуть – навіть якщо ці гроші є Ваші…
8) призупинити випуск банками ощадних (депозитних) сертифікатів.
Переклад: нема чого займатися фінансовими трансферами.
І НАЙЦІКАВІШЕ:
9) уповноважені банки мають право достроково повертати вклади, залучені в іноземній валюті за всіма типами договорів, та достроково погашати ощадні (депозитні) сертифікати, номіновані в іноземній валюті, у національній валюті за курсом купівлі іноземної валюти уповноваженого банку на день проведення операції.
Переклад: якщо банк захоче – може не дати заробити валютним вкладникам на курсовому раллі. НБУ не проти. Вам можуть замість принесених раніше зелених віддати гривню за курсом купівлі. За цю гривню прийдеться купувати зелені, але вже по курсу продажу. При нинішній маржі – точно опинитеся в мінусі.
До речі, треба подумати що значить ця двозначна фраза “мають право достроково повертати вклади”:
а) у разі дострокового рішення вкладника можуть віддавати у гривнях? (це нормально: нема чого на піках вершки збирати)
чи
б) мають право віддавати усе достроково навіть без рішення вкладника (це якось не дуже вписується у Цивільний кодекс, адже дотримати вклад до завершення строку – це прямий обов’язок банку). Відтак списую версію на пізній час розбору сього польоту, і надіюсь апокаліптичний варіант Б мені привидився як не надто великому профі по юридичній казуїстиці…
10) Визнати такою, що втратила чинність постанову Правління Національного банку України від 06 лютого 2014 року № 49 “Про заходи щодо діяльності банків та проведення валютних операцій” (із змінами).
Переклад: все, що писалося тут – забудьте. Це вже історія.
Постанова набирає чинності з 28 березня 2014 року та діє до 01 травня 2014 року. Контроль за виконанням цієї постанови залишає за собою С. І. Кубів.
P.S. Про динаміку валютних депозитів, доларових депозитних ставок і кредитних рейтингів банків на початку 2014 року читайте у свіжому дослідженні Bankografo.com «Аналітичний огляд банків України. Депозити. 2014 March»