Роман Корнилюк коментує для ЗМІ націоналізацію Приватбанку

pvivatbank_2

Юридична газета / 26-12-2016

Банківський сектор України переживає період глибокої очистки та трансформації, поступово відновлюючись від наслідків системної кризи 2014-2015 рр. Про це свідчить скорочення сукупних збитків у системі, докапіталізація великих банків за результатами стрес-тестування, зупинка відтоків депозитів та початок їх поступового зростання. З ринку продовжується вивід неплатоспроможних і непрозорих банків, однак (якщо не враховувати складний кейс із Приватбанком) рівень дефолтів нижчий ніж у 2015 р. Націоналізація Приватбанку, яка була б руйнівною для системи у попередні періоди макрофінансової нестабільності та інституційної слабкості регулятора, нині виявилася сміливим і вимушеним кроком для запобігання загрозі подальшого нарощення інсайдерських кредитів, неконтрольованого зростання кредитних ризиків, не допустивши неминучого дефолту через нестачу ліквідності.

– Чи не спостерігається розширення державного сектору набанківську сферу? Які це матиме наслідки?

Р.К. – Внаслідок націоналізації найбільшого банку країни, падіння якого призвело б до системного колапсу, частка держави в активах банківської системи зросла до 53%, а за обсягом депозитів населення та кількістю відділень сягнула 60%. У короткостроковому періоді участь держави та прийняття 100% гарантії вкладів у державних банках сприятиме стабілізації та не допустить паніки серед вкладників, що позитивно вплине на фінансову стабільність. Без націоналізації ми отримали б два сценарії:або швидку втрату ліквідності та повний дефолт Приватбанку, або продовження рефінансування та нарощування інсайдерського портфеля і процентних витрат, що підвищили б суспільну ціну дефолту в майбутньому. Однак у довгостроковому періоді пряме управління державою системними банками загрожує конкуренції та ефективності банківського сектору, а також вимагатиме рішень щодо подальшої часткової або повної приватизації для збереження ринкової дисципліни та зменшення поля для корупційних ризиків.

– Якщо приватні банки допустили монополізацію ринку, хто це мав контролювати та відповідати за це?

Р.К.– Монополізації банківського ринку приватними банками не відбувалося, хоча Приватбанк нарощував ринков участку протягом своєї історії. Рівень концентрації в банківській системі, згідно з індексом Херфіндаля-Хіршмана, був на середньоєвропейському помірному рівні в межах 1000-2000, адже у ПриватБанку було багато інших банків-конкурентів. Концентрація зросла лише зараз (внаслідок зміни власника) і лише якщо припустити, що державні банки є де-факто єдиною фінустано-вою, з огляду на спільного акціонера.НБУ постійно слідкує за концентра цієюта протягом року декларував плани що-до часткової приватизації системно важливих держбанків, що сприятиме демонополізації та кращим практикам корпоративного управління. Деталі…


Latifundist / 19-12-2016

Финансовый аналитик YouControl Роман Корнилюк в эксклюзивном комментарии Latifundist.com заявил, что смена собственников и менеджмента «Приватбанка» вряд ли существенно повлияет на деятельность агрокомпаний с точки зрения доступа к заемным средствам.

«Бизнес-модель данного системного банка была ориентирована, в первую очередь, на кредитование собственных связанных компаний, тогда как на сельское хозяйство, с/х машиностроение и пищевую промышленность в сумме приходилось только 15% кредитного портфеля (около 30 млрд грн). Ввиду имеющихся бизнес-интересов группы «Приват» в пищевой промышленности, предполагаем, что объем кредитов, предоставленных независимым агрокомпаниям значительно меньше», — считает он. Деталі…


Радіо Ера FM / 23-12-2016

Роман Корнилюк, фінансовий аналітик YouControl (телефоном) в ефірі Радіо Ера дав коментар на тему «Чи стабілізувалася ситуація з Приватом. Чому депутати підтримали питання по депозитах?». Деталі…


Слово і Діло / 19-12-2016

Порятунок «Привату»: добровільна націоналізація, загрози для клієнтів та виклик владі

Наслідки націоналізації для клієнтів «ПриватБанку», які сьогодні виявилися клієнтами найбільшого державного банку країни, залежатимуть від трьох ключових факторів.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів фінансовий аналітик YouControl, експерт у сфері банківської справи Роман Корнилюк, аналізуючи ситуацію з націоналізацією «ПриватБанку».

«Є три ключових фактори, які стануть визначальними для клієнтів у подальшому. По-перше, здатність старих приватних власників і менеджменту дотримуватися наданих зобов’язань, всіляко сприяти поступовій безконфліктній передачі повноважень новій управлінській команді. По-друге, спроможність нової команди топ-менеджерів забезпечити ефективне управління ліквідністю для забезпечення грошовими коштами вкладників та безперебійне функціонування системи інтернет-банкінгу «Приват24», а також забезпечення спокою вкладників і впевненості в надійності заощаджень та персональних даних гарантіями держави», – пояснив експерт.

Для банківської системи націоналізація системно важливого банку – це значно кращий сценарій, аніж дефолт, який у ситуації з «ПриватБанком» був можливим за умови бездіяльності регулятора.

«Інформаційні атаки – не головна причина проблем найбільшого банку країни, що контролює понад третину вкладів населення й переважну більшість безготівкових платежів. Аномальна кількість зняття коштів хоч і мала місце протягом минулого тижня, лише підштовхнула власників бути більш зговірливими з Мінфіном та НБУ», – розмірковує аналітик.

На його переконання, до добровільної націоналізації «ПриватБанку» призвело падіння чистого процентного доходу протягом останніх років, надмірне зростання витрат для компенсації високих депозитних ставок, а також інсайдерське кредитування, яке не було забезпечене необхідними резервами.

«Головні виклики перед владою на майбутнє полягають у реструктуризації величезного інсайдерського кредитного портфеля, формування резервів під кредитні ризики, пошук нового інвестора та неминуча зміна бізнес-моделі», – вважає спеціаліст.

Також, наголосив експерт, важливими є й інші питання, які ставить перед собою націоналізація. Це підтримка дієвості та безпеки IT-системи банку, недопущення витоку персональних даних фізичних осіб та малих підприємців під час передачі власності та зміни команд, управління ризиками курсових коливань на чорному ринку внаслідок конвертації гривневих депозитів колишніми вкладниками. Оригінал…

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Новини банків. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *