Сигнальна здатнісь індикаторів раннього попередження дефолтів банків: історичні уроки

liq_liab-1Автор: Роман Корнилюк

У процесі підготовки докторської дисертації у липні 2016 року підготував ряд візуалізацій по різних індикаторах, які перевіряю на сигнальну здатність у прогнозуванні дефолтів для моделювання системного ризику в банківській системі України.

Параметри візуалізацій

— по вертикалі: стандартизований розподіл значень індикатора усіх банків-банкротів (за виключення тих, що проходили по фінмоніторингу, мали непрозору структуру власності, держ. зомбі-банків та 4-х з
Донбаса і Криму);
— по-горизонталі: кількість кварталів до дефолту;
— останній (зелений) boxplot – це розподіл індикатора по нині діючих банках за усі періоди (з 2013-01-01 по 2016-04-01)

Signal Power Visualization of Early-Warning Indicators

Для прикладу розглянемо показник: CTI — cost-to-income ratio. Як бачимо по вибірці проблемних банків його медіана була значно вище, ніж по діючим банкам. І різниця зростала з наближенням дати тимчасової адміністрації.

cti-1

Схожі тренди, що підтверджують високу сигнальну здатність, бачимо по показникам NIM — net interest margin, LIQ — cash/resources та ін.

nim-1

liq-1

liq_a-1

rdtl-1

qdr-1

Найменшу сигнальну здатність показують індикатори зв’язані з проблемністю активів, резервами,LTD ratio.

llpr-0

ltd-1

Рентабельність і адекватність капіталу — теж сигналізували про проблеми, але більш посередньо.

roaa-1

roae-1

car-1

ct1r-1

Стандартизація значень індикаторів: необхідність та особливості реалізації

Стандартизація зроблена з метою порівняння різних кварталів, адже дата «(-1) квартал до дефолту» для кожного банку була різною. Стандартизація полягала у тому, що медіана по усіх банках системи для кожного кварталу зводилась до нуля, а IQR (міжквартильний інтервал) – до 1. Стандартизовані індикатори дефолтних банків співставлялися з медіаною (по системі в цілому) на кожен конкретний квартал до дефолта, а не середньою медіаною за період 2013-16 р.р. Стандартизація робилась для усіх індикаторів по кожному кварталу окремо. Усі загальні медіани (для усієї системи, а не лише здорових банків) для кожного кварталу були стандартизовані таким чином, що вони стали = 0.

Так як стандартизовані розподіли по системі за кожен квартал виявились зі схожими параметрами щодо медіани і квартилів, ми змогли вибирати значення дефолтних банків з різних кварталів і порівнювати їх між собою.
Рис.-. Стандартизовані індикатори для СИСТЕМИ в цілому (здорові+потім збанкрутілі)
Вбудоване зображення 1

Які саме ЗДОРОВІ банки з якого кварталу вибирати не має особливого значення, бо 1) їхні розподіли (а отже медіани) будуть схожі; 2) після того, як вибрали індикатори за -1кв. до дефолту для збанкуртілих банків (для кожного банкрота — це різний квартал), не зрозуміло, які саме індикатори здорових банків вибирати, адже здорові банки були присутні в кожному кварталі.

Саме тому по здоровим банкам нам лишається лише показати загальний їх розподіл за весь період (на графіках — період 0), або подати графік в розбивці за конкретними кварталами, так як нижче:

Рис.-. Стандартизовані індикатори для здорових банків на кожен квартал

Вбудоване зображення 1

Видно, що параметри розподілу стандартизованих значень по здоровим банкам особливо не змінювались, тому ними можна знехтувати.

Додаткові візуалізації

– зведені графіки кореляцій по досліджуваним індикаторам.

corr_03 corr_01 corr_02

– розподіл депозитних ставок по досі діючих і пізніше неплатоспроможних банках. Депозитна cтавка, як виявилось, теж є гарним індикатором: у проблемних банках вона була явно вищою.

deposit-rates

– ТОП-25 банків за обсягом рекламних витрат на кожен мільйон залучених рітейлових депозитів (зі списку виключені корпоративні банки).

advertisement-costs-per-1mln

Copyright: Роман Корнилюк,

фінансовий аналітик YouControl,

власник сайту Bankografo.com

Використання ідеї щодо оцінки сигнальної здатності індикаторів раннього попередження дефолтів банків, публікація тексту і графіків без посилання на автора або гіперпосилання на цей пост заборонене.

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Аналіз банків, Банківська аналітика, Банківська система. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *