Вісник НБУ: Інтегральний кредитний рейтинг банківської системи України

У номері 6 “Вісника НБУ” вийшла стаття аналітиків Рейтингового агентства “Рюрик” Леоніда Долінського, та Олександра Ковальчука, в якій розраховано інтегральний кредитний рейтинг банківської системи України – 7.4 бали або uaA за Національною рейтинговою шкалою станом на 01.02.2012 р.

Цей рейтинг належить до інвестиційної категорії та характеризує банківську систему як таку, що має високий рівень кредитоспроможності порівняно з іншими українськими позичальниками. Водночас встановлено, що цей рівень кредитоспроможності чутливий до несприятливих комерційних, фінансових та економічних умов.

Запропонований експертно-аналітичний підхід дає змогу отримати середньозважену рейтингову оцінку надійності вітчизняної банківської системи, узагальнивши кредитні рейтинги українських банків, надані міжнародними та уповноваженими рейтинговими агентствами (Fitch Ratings, Moody’s, Standard & Poor’s, НРА “Рюрік”, РА “Експерт-Рейтинг”, ІBI-Rating, РА “Кредит-Рейтинг”).

Думаю, цікавою для вкладників буде таблиця з інтегральними рейтинговими показниками найбільших банків, наведена для демонстрації розрахунку середньозваженого рейтингу для 1 групи банків за класифікацією НБУ. Так, найкращий інтегральний рейтинг (uaAAA) на початку року мали Укрсоцбанк, ВТБ-банк, Укрсиббанк.

Детальніше ознайомитись з методикою і результатами дослідження авторів можна у статті “Вісника НБУ”.

Підводні камені методології дослідження:

1) На загальний інтегральний рейтинг вплинув так званий ефект “похибки селективності”: підсумовувались рейтинги банків, які офіційно отримали кредитний рейтинг. Поза вибіркою дослідження лишились не просто банки без рейтингів, а фінансові інституції, які більш схильні отримати негативну, спекулятивну оцінку. Їхній середній інтегральний рейтинг теоретично має бути нижчим за підрахований показник (7,4 бали). Проблема в тому, що з огляду на відсутність даних рейтингів не відомо наскільки рейтинг невключених банків понизив би отриманий результат фінансової стійкості банківської системи.

Як справедливо зазначили самі автори:у 4-й групі малих банків “… непрорейтингованими залишаються 73 банки, що мають сукупний обсяг активів 45%. Слід зауважити, що внаслідок цього похибка при розрахунку інтегрального кредитного рейтингу ІV групи банків є значною”.

Дослідники встановили, що фактичне значення інтегрального кредитного рейтингу банківської системи України перебуває в межах від 6.71 (якщо всі непрорейтинговані установи виявляться абсолютно ненадійними) до 7.60 (якщо навпаки), тобто від uaBBB до uaA.

З огляду на це, робити загальні висновки про фінансову стійкість банківської системи доречно лише з урахуванням похибки селективності, яка дає підстави вважати, що фактичний загальний рейтинг банківської системи переміститься у нижню частину окресленого інтервалу

2) Про рівень об’єктивності рейтингових оцінок, наданих уповноваженими і міжнародними РА українським банкам свідчить розподіл рейтингів, який досить далекий від нормального. Впадає у вічі значна частка банків (61,5%) зі значенням uaBBB – а це “дно” інвестиційної категорії рейтингів. Банки з нижчим рейтингом уже належать до спекулятивної категорії – а таких виявилось всього 3. Це опосередковано підтверджує гіпотезу, що банки без рейтингів відмовляються від рейтингування з огляду на розуміння своєї низької надійності.

Якщо законодавчі ініціативи про обов’язкове рейтингування банків, які залучають вклади фізичних осіб, будуть втілені у життя, вибірка для розрахунку інтегрального рейтингу повинна розширитися і зробити точнішим результат підрахунку інтегрального рейтингу банківської системи України. Адже якість методології інтегрального рейтингу достатньо висока, викликає запитання лише якість вхідних даних.

Слідкуй за оновленням блогу за допомогою RSS  , e-mail   abo twitter:  
Рубрика: Банківська аналітика, Банківська система, Рейтинг банків. Go to top.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *